בניהול ד"ר קרלוס רוזנברג - רופא נשים מיילד ונתי רוזנברג - דולה

רפואה נסמכת עובדות – Evidence Based Medicine

Cochrane – The Cochrane collaboration הוא מוסד בינלאומי עצמאי, ללא מטרת רווח, שנוסד בשנת 1993 ע"י האפידמיולוג האנגלי Archie Cochrane.

כידוע לכולם, מדע הרפואה משתנה מיום ליום. כתוצאה מהנסיון המצטבר בכל רחבי העולם ומחידושים בתחום האבחון ובתחום הטיפולי, הפכו דברים שרק אתמול היו אמת ידועה, לישנים ולא רלוונטיים. כתוצאה מכך, חייבים העוסקים ברפואה להתעדכן באופן תמידי.

מזה שנים רבות, גדלה כמות הפרסומים המדעיים הרפואיים במימדים עצומים, דבר הבא לידי ביטוי הן בכמות המאמרים והן בכמות כתבי העת הרפואיים. זאת, כתוצאה ממספר גורמים ובין היתר: הרצון לדעת, הרצון להעניק שירות רפואי טוב יותר, הרצון לזכות בקידום אקדמי ועוד.
מחד, מדובר בתופעה חיובית, המאפשרת להעניק שרות רפואי טוב ועדכני יותר. מאידך, ריבוי פרסומים רפואיים מקשה במידה מסויימת על העשייה הרפואית. במצב של ריבוי פרסומים, על מנת לדעת מה עיקר ומה טפל, יש צורך להשקיע משאבי זמן ואנרגיה רבים בקריאת כל הפרסומים, כאשר ידוע מראש שחלקם אינו תורם כל ידע ממשי.


על רקע זה, ועל מנת לעשות סדר ולסייע לעוסקים בתחום, קם לו מוסד קוקרן Cochrane .
קוקרן אוסף וממפה את כל הפרסומים בנושא מסויים, קורא אותם, מנפה את הפרסומים שאינם תורמים מידע לנושא ונשאר עם הפרסומים הרלוונטיים. אלה הם פרסומים רציניים, הבנויים היטב מתודולוגית, בעלי היקף רחב ותוקף סטטיסטי רב, אשר תורמים מידע משמעותי לנושא. מהפרסומים הללו עורך מוסד קוקרן סיכום.
וכך נולדים "סיכומי קוקרן", והמונח קוקרן הפך לשם נרדף ל"רפואה נסמכת עובדות"
(Evidence Based Medicine).

דילוג לתוכן