בניהול ד"ר קרלוס רוזנברג - רופא נשים מיילד ונתי רוזנברג - דולה

ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי – לידה קיסרית

ניתוח קיסרי: מבוא

הניתוח הקיסרי, הוא ניתוח בטן אשר בעזרתו מחלצים תינוק מהרחם. הוא מהווה אלטרנטיבה ללידה רגילה (נרתיקית).
הטכניקות הניתוחיות המשופרות ושיטות ההרדמה הבטוחות, הפכו את הניתוח הקיסרי לאופציה זמינה ובטוחה.
מקור השם הוא מהמילה הלטינית "קאסיוּס"[חַתוּך/כַּרוּת]. בלטינית: caedo, caedere, caesum הן מלים שפירושם לחתוך/לכרות. מכאן שפירושו מלטינית של "ניתוח קיסרי" הוא "ניתוח חיתוך".
ניתוח קיסרי מופיע בספרות חז"ל בשם יוצא דופן, כלומר ולד שנולד דרך דופן הרחם: "יוצא דופן.

ניתוח קיסרי: סטטיסטיקה 

השיעור של הניתוחים הקיסריים נמצא בעליה מתמדת בכל העולם. יש מדינות מתפתחות בהן שיעור זה נע בין 20-50% , כאשר במגזר הפרטי השיעור גבוה יותר מאשר במגזר הציבורי. ברזיל יוצאת דופן בזה כי שם גם השיעור של הניתוח הקיסרי גבוה במיוחד גם במגזר הציבורי.
אצלנו, בישראל, שיעור הניתוח הקיסרי עומד על כ 20% . זו השנה השלישית ברציפות שהשיעור של הניתוח הקיסרי לא משתנה אצלנו, אך יש לזכור כי גם אצלנו שיעור זה, נמצא בעליה מתמדת.

ניתוח קיסרי: הסיבות לעלייה 

העליה  בשיעור הניתוחים הקיסריים בכל העולם נובע ממספר סיבות: הגיל הממוצע של היולדת נמצא בעליה: היולדות הן "מבוגרות" יותר מבעבר. אחוז היולדות המבכירות (נשים שיולדות בפעם ראשונה) נמצא בעליה בהשוואה לנשים וולדניות. מצגי עכוז היום מנותחים, בעבר ילדו ואגינלית, אחוז ניכר של תאומים היום עובר ניתוח קיסרי ואילו בעבר חלקם ילדו ואגינלית. השימוש הגורף במוניטור בלדיה מעלה את הסיכוי לניתוח קיסרי, השיעור ההולך ועולה של הרדמה אפידוראלית מעלה את שיעור הניתוחים הקיסריים. היום לא עושים לידה מכשירנית כשהראש גבוה באגן, אלה עוברים ישר לניתוח קיסרי.

ניתוח קיסרי: תאור הניתוח

ניתוח קיסרי הוא ניתוח בטן שבעזרתו מחלצים תינוק מהרחם. עקב כך, מהווה אלטרנטיבה ללידה נרתיקית. לפירוט מלא של הפרוצדורה.

ניתוח קיסרי: סוגים

ניתוח קיסרי מתוכנן (אלקטיבי): מדובר בניתוח קיסרי אשר המועד שלו מתוכנן מראש. 
ניתוח קיסרי מחדר לידה: זהו ניתוח קיסרי עליו מחליטים תוך כדי לידה. האישה נמצאת בלידה ומסיבות שונות מחליטים כי הסיום יהיה בניתוח קיסרי. לא כל ניתוח שנובע מתהליך של לידה הוא דחוף. 
ניתוח קיסרי דחוף: מדובר בניתוח קיסרי אשר מבוצע בדחיפות. למשל במקרים שיש בהם דימום או קיים חשש לסבל עובר חריף
ניתוח קיסרי פרטי: מדובר בניתוח קיסרי אשר הרופא המנתח נבחר מראש על ידי בני הזוג. הרופא יהיה אחראי על הניתוח גם במידה ונקבע באופן אלקטיבי וגם במקרה והתפתחו סימני לידה קודם. כמו כן הרופא אחראי גם על מהלך ההתאוששות האשפוז.
לפרטים נוספים על:   ניתוח קיסרי פרטי ע"י ד"ר קרלוס רוזנברג

באיזה מקרים עושים ניתוח קיסרי?

ניתוח קיסרי במצג עכוז, ניתוח קיסרי בתאומים (חלק מהם), ניתוח קיסרי במנח רוחבי עם צירים, ניתוח קיסרי עם שלית פתח, ניתוח קיסרי בלידה שלא מתקדמת, ניתוח קיסרי במצבים בהם נסיון ללידה מכשירנית נכשל, ניתוח קיסרי בדימום אימהי בלתי נשלט, ניתוח קיסרי בחשד לסבל עובר, ניתוח קיסרי אצל פגים (חלק מהמקרים).


לידה נרתיקית לאחר ניתוח קיסרי או ניתוחים קיסריים קודמים

 אישה שעברה ניתוח קיסרי אחד יש לה את האפשרות לבחור ניתוח קיסרי חוזר. כמובן שהיא גם יכולה לבחור ללדת בלידה רגילה. יש חשיבות רבה לסיבה בגללה עברה את הניתוח הראשון. אישה שעברה משני קיסריים ומעלה כמעט תמיד תלך לניתוח קיסרי. הצורך הזה לא מחוייב מן המציאות בכל מקרה.

לפרטים במקרים ספציפיים של ניתוח קיסרי בעבר אשמח לשבת אתכם לשיחה על האפשרות של לידה רגילה  077-2032616


מקום בן הזוג בעת ניתוח קיסרי

ברוב בתי חולים נהוג לאפשר את נוכחות בן הזוג בחדר ניתוח בעת ניתוח קיסרי בניתוח קיסרי אלקטיבי. לא כך המצב כאשר הניתוח הקיסרי מבוצע תוך כדי תהליך הלידה. לצערי האיסור חל גם כאשר הניתוח הקיסרי המבוצע מחדר לידה אינו דחוף. 

ניתוח קיסרי על פי בקשת היולדת

שיעור הניתוחים הקיסריים על פי בקשת היולדת ללא הוריה רפואית, נמצא בירידה בכל העולם וגם בארץ. בשנת 2011, ניתוחים אלה היוו 2% מכל הניתוחים הקיסריים שבוצעו בארץ


את לקראת ניתוח קיסרי? יש לך שאלות? שוקלת ניתוח קיסרי פרטי? צרי קשר לתאום שיחה איתי – 077-2032616
לפרטים נוספים על ניתוח קיסרי פרטי על ידי ד"ר קרלוס רוזנברג

דילוג לתוכן