בניהול ד"ר קרלוס רוזנברג - רופא נשים מיילד ונתי רוזנברג - דולה

ליווי של דולה בלידה – למי זה מתאים?

תמיכה בלידה היא דבר חשוב מאין כמוהו. היום כבר ברור לכולם שבזמן הלידה, נוכחות של אדם תומך מטעמה של היולדת יכול לעזור למהלך הלידה וליצירת חוויה טובה ומשפחתית. זאת בניגוד למה שהיה מקובל לפני כמה עשורים בבתי חולים, שאז אפילו הבעל נאלץ להישאר מחוץ לדלת חדר הלידה ולהמתין שהמיילדת תבוא לבשר לו על הולדת בנו/בתו.
אבל מהי התמיכה הנכונה בשבילך כיולדת ובשבילכם כזוג? מה בדיוק אתם צריכים ואת מי תרצו לצדכם במהלך ההריון, ביום הלידה ולאחריה?

חשוב להבהיר כי לא לכל אישה ולא לכל זוג – מתאים להכניס דולה ללידה. עבור חלק מהזוגות, הלידה נתפסת כאירוע אינטימי, ולכן כניסה של אדם זר לתוך המשוואה הזו פחות מתאימה להם ואף עלולה לפגוע בתחושה האינטימית שלהם כזוג המלווה את לידת התינוק. בנוסף, יש נשים שחשות צורך עז לאפשר לבן הזוג שלהן להיות התומך הבלעדי בלידה וליצור תוך כך חוויה מעצימה עבור הזוגיות. אם בן הזוג גם הוא בעניין ומרגיש שהוא יכול להכיל את האתגר – זה נפלא! במקרה הזה לא יהיה צורך בלווי של דולה בלידה.
יחד עם זאת, ישנם הרבה זוגות שיכולים לצאת נשכרים מאוד מתמיכה של דולה בלידה.

חשוב להדגיש כי דולה מנוסה ומקצועית תתמוך ביולדת ובזוג בהתאם לבחירותיהם, תוך מתן כבוד לדרך שהם בוחרים ללדת בה. גישה זו מאפשרת לאישה לבחור אם מתאים לה להכניס ליווי של אשת מקצוע ללידה, ואם לא – איזו תמיכה היא כן רוצה וממי.

אז מהי בעצם דולה?

דולה היא אישה שהוסמכה לעזור, לתמוך ולייעץ לזוגות בזמן ההריון, הלידה עצמה והשלבים שאחריה. הדולה מוסמכת לספק תמיכה פיזית ורגשית, ולשם כך היא משתמשת בשיטות שונות להקלת הכאב ותמיכה בתהליך הפיזיולוגי והרגשי שעוברת האישה בלידה. עיקר עבודתה של הדולה – לדאוג לחוויה טובה ומיטבית עבור הזוג וכניסה רכה של התינוק לעולם ושל הזוג אל ראשית ההורות.

ליווי של דולה בלידה יכול להתאים לך אם את משתייכת לאחת הקטגוריות הבאות:

  • את בהריון לקראת לידה ראשונה – לידה ראשונה יכולה להיות מאתגרת, מכיוון שיש הרבה סימני שאלה ואי וודאות: איך את תחווי את הצירים? איך יהיה המפגש עם בית החולים? האם בכלל ישימו לב אלייך? ואולי יהיה שם עומס רב ולא תקבלי את העזרה והתמיכה שתצטרכי? וגם – איך יתפקד בן הזוג? והאם אפשר בכלל להתמודד עם כל זה בבת-אחת? זכרי שגם לידה ראשונה יכולה להיות חוויה מעצימה ומחזקת עבורך – אם תהיי מוקפת בתמיכה הנכונה והמתאימה לך.
  • את מעוניינת בחוויה מתקנת ללידה קודמת – עכשיו כשאת כבר למודת ניסיון ויודעת איך אתלא רוצה שהלידה שלך תיראה, הלידה הקרובה שלך יכולה להיות חוויה טובה בהרבה, במיוחד אם תשרייני לצדך את התמיכה המדויקת לך ביותר, שמאפשרת לך ללדת בדרך שלך. בעבודה לקראת הלידה הקרובה, חשוב לי כדולה המלווה אותך, שהליווי יכלול עיבוד חוויית לידה קודמת – גם מבחינה מיילדותית וגם מבחינה רגשית, וגם הכנה ללידה באופן המותאם למסקנות מהלידה הקודמת.
  • את בהריון לאחר קיסרי ומעוניינת בלידת ויב"ק – לידה נרתיקית לאחר קיסרי (לנל"ק) טומנת בחובה אתגר מסוים, גם מבחינה פיזיולוגית וגם מבחינה רגשית. נוכחות של דולה בלידה כזו הוכחה מחקרית כמסייעת להגדלת סיכויי ההצלחה ללדת ואגינלית. הליווי של הדולה מקצר את הלידה, מונע את הצורך בהתערבויות (כמו אלחוש אפידורלי, זירוזים, פקיעת מי שפיר, חתך אפיזיוטומי, וכמובן ניתוח קיסרי חוזר), ומשפר את החוסן של היולדת אל מול הצירים והאתגרים בלידה. הליווי שלי כולל הכנה ללידת ויב"ק, שבו אני מתמקדת בנקודות החשובות להגדלת הסיכויים ללידה וגינלית אחרי קיסרי.
  • את פשוט רוצה תמיכה מקצועית בלידה שלך – לא משנה אם זו הלידה הראשונה, השנייה, השלישית או התשיעית שלך – אם יש לך תחושה פנימית שאת צריכה שדולה תלווה אותך במסע הזה, זה סימן מספיק לכך שאת צריכה דולה לצדך. ייתכן ששמעת מחברות שלקחו תומכת לידה, שזה מה ששינה אצלן את החוויה מקשה לטובה, ולכן את יודעת שגם לך מגיע. גם את רוצה שתהיה לצדך מישהי שתפקידה לתמוך בך בדרך שבה את בחרת ללדת, בלי לשפוט ובלי לכפות עלייך סגנון כזה או אחר. חשוב לך שמישהי מקצועית, דמות נשית שאת מכירה וסומכת עלייה – תתלווה אליך במהלך כל הלידה, בניגוד למיילדות – שיכולות להיות נפלאות, אבל אותן את לא מכירה והן מתחלפות לפי צורכי בית החולים.
  • אם בן הזוג שלך רוצה לתמוך בך בלידה, אך מתמודד עם קושי כלשהו שלא מאפשר זאת – ישנם לא מעט מקרים בהם בן הזוג מאוד רוצה לקחת חלק פעיל בלידה, אבל יש עם כך קושי כלשהו, כמו למשל קושי רגשי אל מול סיטואציות רפואיות, טראומה או הלם קרב, נכות כלשהי, או מגבלות הלכתיות שונות. את לא צריכה להיות לבד. ישנה אפשרות שהדולה תחליף את בן הזוג והוא כלל לא יהיה נוכח בלידה, או ששניהם יהיו בלידה ויעבדו בשיתוף פעולה.
  • אם את אם יחידנית/חד הורית – אין סיבה שתעברי את הלידה לבד! ליווי מקצועי של תומכת לידה בתקופת ההריון, בלידה עצמה ואחריה – יעניק לך כתובת לכל שאלה או עניין הקשור להריון. הדולה יכולה ממש להיות המלווה הקבועה שלך בתהליך הפיכתך לאם.
  • אם יש לך קושי רגשי כלשהו – אם את מתמודדת עם קושי רגשי או נפשי סביב תהליכי ההורות – אם זה על רקע אירועים מהעבר או שמדובר בתחושות חדשות ולא מוכרות – ליווי קבוע של דולה מההריון ועד לאחר הלידה יכול להפוך את החוויה להרבה פחות מפחידה.
  • אם לא חשבת לקחת דולה ללידה, אבל קיבלת ליווי של דולה במתנה – כנראה שמישהו ממש אוהב אותך ודואג שתהיה לך לידה טובה. ליווי של דולה זו מתנה נפלאה לקראת הלידה! זכית.
         

   אשמח ללוות אותך בלידה שלך!
  ליצירת קשר עם נתי רוזנברג:054-2277091  
דילוג לתוכן